📷 8
General
| Doors | 1 |
|---|---|
| Dimensions | length – 12.00 m, width – 2.50 m |
Engine
| Make | Volvo |
|---|---|
| Power | 420 hp (309 kW) |
| Fuel | diesel |
| Euro | Euro 5 |
Gearbox
| Type | Automaat |
|---|
Axles
| Axles | 2 |
|---|---|
| Axle config | 4x2 |
| Suspension | Pneumo/pneumo |
Brakes
✓ ABS
✓ Engine brake
✓ Retarder
Cabin & comfort
✓ Sunroof
✓ Electric mirrors
✓ Tinted windows
✓ LCD
✓ Guide seat
✓ Soft seats
✓ Tachograph
Extra equipment
✓ Autonomous heater: Webasto
✓ Power steering
✓ Steering adjustment
Multimedia
✓ DVD / Multimeedia
✓ Microphone
Lights
✓ Headlights: Halogeen
✓ Fog lights
Other extras
✓ Tool box
✓ Fridge
Condition
| Condition | Used |
|---|---|
| Technical condition | Heas korras |
Additional info
| Color | Mitmevärviline |
|---|
Excursion buses
Volvo 9700 2005 309kW
Contact seller| Make | Volvo |
|---|---|
| Model | 9700 |
| Type | Excursion buses |
| Year | 2005 |
| First registration | 2005 |
| Mileage | 730 000 km |
| Seats | 48+1 |
| Fuel | diesel |
| Engine | 309 kW / 420 hj |
| Gearbox | Automaat |
| Posted | 05.04.2026 |