📷 4
General
| Doors | 2 |
|---|---|
| Dimensions | length – 14.97 m, width – 2.55 m, height – 3.30 m |
Engine
| Make | Volvo |
|---|---|
| Power | 327 hp (240 kW) |
| Fuel | diesel |
| Euro | Euro 6 |
Gearbox
| Type | Automaat |
|---|---|
| Make | Volvo |
Axles
| Axles | 3 |
|---|---|
| Axle config | 6x2 |
| Suspension | Pneumo/pneumo |
Brakes
✓ ABS
Cabin & comfort
✓ Sunroof
✓ Electric mirrors
✓ Tinted windows
✓ Soft seats
✓ Tachograph
Extra equipment
✓ Autonomous heater: Webasto
✓ Power steering
✓ Steering adjustment
✓ Spare wheel: Täissuuruses
Safety features
✓ Differential lock
Lights
✓ Headlights: Ksenoon
✓ Fog lights
Other extras
✓ Tool box
Condition
| Condition | Used |
|---|
Additional info
| Color | Mitmevärviline |
|---|
Intercity buses
Contact seller
Volvo B8RLE 2014 240kW
13 000 €
Price excl. VAT
16 120 € Price incl. VAT (24%)
| Make | Volvo |
|---|---|
| Model | B8RLE |
| Type | Intercity buses |
| Year | 2014 |
| First registration | 2014 |
| Mileage | 850 000 km |
| Seats | 52 |
| Fuel | diesel |
| Engine | 240 kW / 327 hj |
| Gearbox | Automaat |
| Posted | 04.04.2026 |